Get the Flash Player to see this rotator.
 
Oktober 2011
 
TinTin - ren hyggetur :)
 
En kæmpe overraskelse ventede ungerne i dag, da de mødte op til træning. Alle mand samledes ind i omklædningsrummet, klar til en 1 1/2 times hård træning på is med efterfølgende office træning.
Overraskelsen var derfor stor, da de fik at vide at træningen i dag blev flyttet til Palads biograf, hvor de alle var blevet inviteret til en forpræmiere på den nye TinTin 3D film.
 
I alt 58 mand (inklusiv nogle forældre) gik derfor til Frihedens station, hvor toget blev taget til Vesterport. Der ventede en super gennemført hyggetur, med slik og popcorn og en super sej film :)
 
Tak til Martin som arrangerede og inviterede holdet på turen .... inklusiv energibombe i form af slik :) 
Tak til "forsyningsholdet" for slik og drikkevarer til hele holdet. 
Tak til Michael for at bruge månedens træningsløn til popcorn til hele holdet ;)
 
  
 
 
 
 
__________________________________________________________________________________________________
 
September 2011
 
HvIK - U11 CUP
 
Weekenden 24-25 september afholdt U11 en Cup for i alt 8 hold. Deltagende hold kom fra: Herlev, Rødovre, Gentofte, Gladsaxe, Limhamn og Rungsted, samt 2 hold fra Hvidovre.
 
Vi synes selv, at vi afholdte en god og fair cup, og håber at alle deltagende hold følte sig velkommen og godt tilpas.
 
Det lykkedes os at få sæsonens største og bedste (tror vi selv på ;)) tombola op at stå, med hjælp fra alle de fantastiske sponsorer.
 
 
 
 
___________________________________________________________________________________________________
 
September 2011
 
FINLAND
 
En fire dages træningstur til Finland er vel overstået. Det blev en kæmpe oplevelse for de 18 drenge og 1 pige.     
 
              
Turen gik nærmere fortalt til Naantali - en lille hyggelig by, ca. 2 timers kørsel fra Helsinki. Der boede vi i hyggelige små hytter på deres campingplads, som netop var gået i vinterhi, så vi havde det hele for os selv ..... skøøøøøøønt :)  
Campingpladsen var placeret lige ned til vandet og kun 10 minuters gang fra Naantali "downtown".
Vand, strand, bålplads, legeplads, ishockeyhal ... hvad mere kan man ønske sig her i livet.   
 
 
 
Naantali ishockeyhal lå kun i 5 minuters gåafstand fra vores campingplads. Vi blev rigtig godt taget imod, og fik lov til at ryste "rejsefeberen" ud af benene med en lang træning i deres hal, hvor de sidste brikker blev lagt fast til aftenens kamp mod hjemmeholdet Naantali. 
 
            Det blev til en super spændende kamp mod Naantali, men vi skulle stadigvæk bruge lidt mere tid til at indarbejde strategien ... og finde hindanden på banen, så Naantali løb med sejren denne gang 6-3 ... men vi er klar til at møde dem igen ...  hvis de tør ;)
 
Næste par dage spillede vi 3 kampe mod topholdet TPS. Rejsefeberen var rystet ud af benene ... det blev brag af nogle kampe. Hele holdet kæmpede med alt hvad de havde lært. Det var fantastisk at se hvordan de nu begyndte at spille sammen og bruge hinanden. Sikke nogle super afleveringer vi lavede op til målet, som resulterede i nogle kæmpe chancer. Der blev kæmpet så isen smeltede. Glæden og fighterviljen lyste ud af ungerne ansigter, og det var slet ikke til at se at der manglede nogle timer i "sove-regnskabet".
Det blev en kanon success og 3 sejre på stribe. De første "landskamps-sejre" for vores unger ... hvem ved hvor det ender :)
 
 
Udover istræning og 4 landskampe, blev ungerne udfordret i seriøs teambuilding. En klatrepark skulle teste deres sammenhold, og vise dem nye sider af sig selv, som de måske ikke engang viste de selv havde.
 
 
Tarzan go home ... ;)
 
 
Efter 4 fantastiske dage gik turen hjem igen ... med en oplevelse for livet i bagagen. 
 
 
______________________________________________________________________________________
 
Hej Alle
 
Så er tilmeldingerne endelig i hus til vores træningslejr i Finland. Vi bliver 48 personer der tager afsted, heraf 20 spillere.
Det er helt vildt flot.
Klubberne i Finland står i kø for at møde os, 3 klubber i området har meldt sig klar, der i mellem den finske topklub TPS, som gerne vil møde os med alle deres 3 hold i årgangen, så træningskampe bliver der nok af. Ole V. arbejder på højtryk, for at få træningstid i den nærliggende ishal.
Skulle man have mulighed for at indbetale til turen, på holdkontoen allerede nu. Så tøv ikke..
Når vi har fået de sidste tilbud fra flyselskaberne, booker vi og betaling skal som regel ske hurtigt efter. Lige nu har vi fået det bedste tilbud fra Norwegian air, men lad os nu se om vi ikke kan få det billigere.
 
Rigtig god sommer.
 
Lars
______________________________________________________________________________________
 
 
 
Frugtkasse
 
Hej Alle

Vi skal jo holde vores unge spillere igang i næste sæson så de skal have lidt at spise og det skal ikke kun være mågemad:-)

Så ville I være rare at indbetale kr. 100,- inden den 1 August 2011 på konto: 5342 0333 808

God sommer(ferie)

Hep hep Hvidovre
 
___________________________________________________________________________________________________
 
 
Teamet ( trænere, holdledere, materialefolk, kamp/cup koordinator og kassemesteren ) for den kommende U11 sæson 2011/2012, holdt møde i går for at forberede den kommende sæson.

Vi gælder os alle rigtig meget til at se alle ishockey spillere til den kommende sæson - en sæson med masser af træning, kampe og cups samt andre aktiviteter 

Og hvornår starter den kommende sæson så ? - Ja, vi regner med medio august 2011. Når vi får den eksakte dato for vores første træningsdag, så skal I nok for besked.
Vi har ansøgt om at få 3 træningstider om ugen - når Hvik´s bestyrelse har fordelt træningstiderne vender vi tilbage.

Vi har allerede planlagt vores første "opstart" sommertræning/off ice træning til onsdag den 3. august 2011 kl. 17.00 - 18.00, på græsplænen mellem de to haller. Medbring udendørs sportstøj og løbesko samt floorball stav og drikke dunk. Se aktivitetskalenderen på Holdsport.dk.

I øvrigt se Holdsport.dk, under kalenderen, her har vi allerede lagt de første aktiviteter/cups ind.

For vores Finlandstur har vi fået mange positive forhåndstilmeldinger - så vi arbejder videre med arrangementet. Det bliver en fantastisk tur - tænk at kunne spille "junior" ishockey landskamp mod "junior" verdensmestrene !!

Angående afholdelse af vores egen U11 cup - her er lidt info. Vi har søgt om 2 dage, dvs. sige med overnattende gæster. Vi har ikke nogen officiel dato endnu. Men reservere allerede nu weekenderne i september - især den sidste  Hvik´s bestyrelse har ikke endnu afholdt deres beslutningsmøde - det sker sidst i denne måned.
Når vi har den endelig dato vender vi tilbage. Med hensyn til alt det praktiske omkring afholdelse af sådan en cup, vil vi når sæsonen er startet indkalde til planlægningsmøde i en af vores træningstider.
Kære alle, kunne I ikke allerede nu begynder at "indsamle" præmierer til en tombola, således vi med denne kan lokke en masse penge ud af vores gæster og dermed tjene en masse penge til vores holdkasse 

På genhør

Team U11

Trænere
Peter Hansen
Ole Vällipirtti
Michael Petersen

Kamp/cup koordinator
Lars Caspersen

Materialemænd
Henrik Planteig
Klaus Mibak
Thomas Ingvordsen

Kassemester og skøjtesliper
Birger Petersen

Holdledere
Hrund Winckler
Anders Folkmann
Jesper Skjellerup